Çocuğum Dişçiden Korkuyor Ne Yapabilirim

İnsanların korkuları üzerine yapılan araştırmalar göstermiştir ki; dişçi koltuğu korkusu pek çok bilindik korkunun önüne geçmeyi başarmıştır. Bu korkular arasında palyaço korkusu da bulunmaktadır. Yalnız dişçi koltuğu korkusu insanların sağlığını olumsuz yönde etkileyebilen bir yöne evrilebilir. Zira yapılan araştırmalarda kişiler diş ağrıları dayanılmaz bir hal alsa da dişçiye gitmek istemediklerini de belirtmişlerdir. Bu durumun en mantıklı çözümü çocukluktan itibaren dişçi koltuğu korkusunun önüne geçmek olmalıdır. Peki ama ne yapmak gerekir?

Çocuklarda Dişçi Korkusu

Dünyada ki çocukların korkuları ile kıyasladığımız zaman ülkemizde dişçi korkusunun 5 – 6 kat daha fazla olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bunu bir fobi haline getirmeden çözmenin birkaç farklı yöntemi bulunmaktadır.

Çocuklar Neden Dişçiden Korkar

Genellikle çocuklar hayatlarında var olan yanlış duyumlar sonucunda diş hekiminden korkmaktadır. Bunu filmlerin yanlış yönlendirmesi ve yaramazlık yapan çocukların doktor ile korkutulmasından kaynaklandığını söyleyebiliriz.

Çocuklarda korkuların oluşturulması ailelerin söylediği sözlerden kaynaklanabilir. Uslu dur yoksa dişini çektiririm, yada seni dişçiye götürürüm gibi cümleler kurarak çocuklarınızın diş hekiminden korkmasına neden oluyor olabilirsiniz.

Çocukların Motive Edilmesi

Muayeneden önce ve sonrasında ödüller verilmesi çocukların destek alması açısından son derece önemli bir seçenek olacaktır. Bu konuda öğretici bir takım videoların izlenmesi yada oyunların oynanması da çocuklarınızın diş hekimi korkusunu yenmesi açısından önemi bir adım olabilir.

Oyunlarda Buna Yer Verin

Çocuklarınızla oynadığınız oyunlarda ona diş hekimi görevi verebilirsiniz. Bu durum diş hekimliği üzerine sempati kurması anlamına geleceği için merakla diş hekimine gitmeye başlayabilir. Sempati kazanmasını sağlamak amacıyla bir takım oyuncaklar almayı da deneyebilirsiniz. Bu durumda aynı şekilde olumlu bir seçenek olarak kendini gösterecektir.

Randevuları Eğlenceli Hale Getirin

Bu durumun en mantıklı çözümü ise çocuklarınızı randevuya sevdiği bir arkadaşı ile beraber götürmek olacaktır. Bu sayede tatil havasında geçecek ve sonrasında yapacakları aktivite hakkında daha detaylı bilgi sahibi olacaklardır. Çocuklarınız açısından bu durum son derece mantıklıdır.

Daha farklı bir konu başlığı hakkında sorunuz olursa lütfen yazmaktan çekinmeyin. Aynı zamanda nevşehir diş hekimi arayışındaysanız yorum yazabilir yada telefonla bize ulaşabilirsiniz.  Merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarına adresimiz aracılığıyla cevap verilecektir. Sağlıkla kalın…

Bir cevap yazın