Diş Apsesi Nedir – Diş Apsesi Belirtileri

diş apsesine karşı

Bilinenin aksine apselerde ağrı sebebi olduğu için değil, bir problemin işareti olduğu için dikkat edilmesi gerekmektedir. Özetle diş etleri (hatta köklerinde) irin birikmesi şeklinde açıklanabilen ağrılı bir diş rahatsızlığıdır. Bir enfeksiyon sorunu olmasının yanı sıra iki farklı şekli bulunduğunu söyleyebiliriz. Kısaca değinmek gerekirse diş apselerine diş üzerinde ve diş etlerinde olmak üzere iki farklı başlıkta inceleyebiliriz.

Diş Üzerinde Oluşan Apseler

Çoğunlukla sorunlu tedaviler neticesinde diş köklerinde (kök ucunda) kendini göstermektedir. Kırık dişlerde yada dişlerle alakalı başka sorunlarda karşımıza çıkmaktadır.

Diş Etlerinde Oluşan Apseler

Diş etinde meydana gelen enfeksiyon neticesinde bu apseler oluşmaktadır. Diş üzerinde (yada köklerinde) meydana gelen apselerden farkı budur. Çoğunlukla bakımsız ağızlarda daha sık ortaya çıktığını söylersek yanılmış olmayız.

Diş Apsesi Nasıl Tedavi Edilir

Öncelikle bir diş hekiminin teşhisine ihtiyaç duyulmaktadır. Hekiminiz apseyi boşaltarak enfeksiyondan kurtulmanızı sağlayacaktır. Sonrasında sorununun ortadan tam olarak kaldırılması aşamasına geçilebilir. Bu arada enfeksiyondan tamamen kurtulmak için bir süreliğine antibiyotik kullanmanız gerekecektir.

Uygun olanı diş hekiminiz belirleyerek size bir yol haritası çizecektir. Antibiyotik reçete edilmesi durumunda zamanını kaçırmaksızın almanız enfeksiyonlu bölgenin daha rahat bir şekilde temizlenmesi açısından son derece önemli olacaktır.

Apselerin Belirtileri Nelerdir

Çoğunlukla şişlikle kendini gösterdiği bilinmektedir. Diş apselerinin çok büyük bir kısmı ağrılı olarak ortaya çıkmış olsalar da ağrısız olabilirler.

Apsenin oluştuğu bölgeye bastırdığınız da artan bir ağrı ile karşılaşabilirsiniz. Bunun dışında kendiliğinden ağrı ile de ortaya çıkabilir. Ağız kokusu, yüz şişmesi ve şişmiş lefler aşırı durumlarda kendini gösterebilmektedir. Bu rahatsızlıkların sonuçları arasında uykusuzluk gibi sıkıntılarda ortaya çıkabilir.

Apseye Ne İyi Gelir

Öncelikle zaman kaybetmeksizin bir hekime başvurmanız en iyi çözüm olacaktır. İnternette yer alan bazı sitelerde çok saçma ve gereksiz çözümlerden bahsedilmektedir. Bu seçenekleri uygulamak apseden kurtulmaktan çok canınızın yanmasına neden olacaktır. İnternetten ve kulaktan dolma bilgilerden uzak durmanız sağlığınız açısından en mantıklı olandır.

Bu sebepten henüz bir problem yaşamadan diş sağlığınızı tehlikeye atmamaya çalışmalı ve apsenizle mücadeleyi hekim kontrolünde sağlamalısınız.

Merak ettiğiniz soruların cevaplarına adresimiz aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Nevşehir diş hekimi konu başlığında hizmet vermeye devam ediyoruz…

 

 

 

Bir cevap yazın