Diş Dolgusu Nasıl Yapılır

Çürük bir diş bazen çevresinde bulunan tüm dişlerin olumsuz etkilenmesi anlamına gelebilir. Bu sebeple zaman kaybetmeksizin bir diş hekimine başvurmanız anlamına geldiğini de söyleyebiliriz. Dolgu yapılmasının ilk aşaması çürüyen bölgenin ayrılmasıdır. Çürük ve çürükten etkilenen bölümler dişten temizlendikten sonra dişiniz üzerinde bir boşluk oluşacaktır. Bu boşluğun dişinize benzer bir şekilde doldurulması için diş dolgusuna ihtiyaç duyulur

Daha önceden dolgu nedir başlığında ele aldığımız dolgu türleri arasından uygun olan seçilerek dişin dolgu yapılması işlemi tamamlanmış olur.

Diş Dolgusu Nasıl Belirlenir

Bir dişin doldurulup doldurulmayacağı diş hekiminizin kontrolü sayesinde kolaylıkla belirlenebilmektedir. Günümüzde teknolojik araçlardan destek alınarak bu işlem son derece hızlı bir şekilde yapılabildiği gibi bir ayna yardımıyla da çürüyen dişler belirlenebilir.  Mevcut hasara göre ağız içi röntgeni de yapılması gerekenler listesinde sadece bir seçenek olarak ön plana çıkabilir.

Dolgu İşlemi Tamamlandıktan Sonra

Diş hekiminiz ne kadar süre ile yemek yemeniz gerektiğini yada sıcak bir şeyler içip içmeyeceğinizi size belirtecektir. Bu süre tamamlandıktan sonrada bir süre için yavaş yavaş yemek yiyebilir ve çiğneme hızınızı biraz yavaş tutabilirsiniz.

Özellikle dikkat edilmesi gereken bir diğer konu başlığı ise yapış yapış gıdalardan dolgu tam olarak tutunana kadar uzak durmaktır. Bu sebeple reçineli, sakızlı, ballı gıdaların dişlerinize yapışacağını ve dolguyu yerinden oynatacağını düşünerek bir süre beklemeniz gerektiğini de unutmamalısınız.

Aynı zamanda diş dolgusuna ihtiyaç duymanızın tek nedeninin diş çürümesi olmadığını da unutmamanız gerekmektedir. Dişinizi gereksiz yere yoracak şekillerde kullanarak kırılmasına ve çatlamasına da neden olmuş olabilirsiniz. Bu şekilde kırılan yada çatlayan dişler uzun vadede kendiliğinden çürümeye başlayabilir.

Diş Dolgusu Esnasında Orantısız Güçten Çekinin

Dişlerinizi fındık kırmak, buz kırmak veya sert gıdaları tüketmek için kullanmamanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Bu durum dolgunuzun ilk saatlerinde olduğu gibi uzunca bir süre alışkanlık haline getireceğiniz bir davranışta olabilir. Bu sebeptendir ki diş dolgusunu yaptırdıktan sonra bir süre daha sert ve yapış yapış gıdalardan uzak durarak mantıklı bir adım atabilirsiniz. Herkese mutlu ve sağlıklı günler diliyoruz. Nevşehir diş hekimi konu başlığında desteğe ihtiyaç duyarsanız sadece bir tık uzağınızda bulunduğumuzun da altını çizmek istiyoruz.

Bir cevap yazın