Diş Teli Çeşitleri

Hatırlarsanız daha önce detaylı bir şekilde diş teli içeriği yayınlamıştık. Daha çok sizden gelen sorular ışığında diş teli nedir? Neden yapılır gibi soruların detaylı bir şekilde cevaplarına yer vermiştik. Şimdi ise yaşlara göre ve dişin özelliklerine göre diş teli çeşitleri konu başlığına yer vereceğiz. Uygun diş teli tedavisinin yapılması için diş hekiminizle konuşmalı ve her türlü sorunuzu ona iletmelisiniz.

Diş Teli Hangi Maddeden Yapılır

Çok detaylı bir konudur, metal, porselen ve şeffaf materyalden yapılmaktadır. Aslına bakılırsa diş telinin hangi maddeden yapıldığı konusu doğrudan diş teli çeşitleri cevaplarını da içerisinde barındırır. Bu sebeple diş teli konusunda merak edilenlere aşağıda bulunan diş teli çeşitleri başlıklarında göz atmanızı tavsiye ediyoruz…

Metal Braketler – Plaklar

Bildiğimiz diş teli olarak da tanınan türüdür. Dişin farklı kısmına yerleştirilebilir. Bu diş telleri çoğunlukla en kendini gösteren braket tipleri arasında yer almaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte farklı materyalden oluşanları olduğu gibi pek çok diş hekimi tarafından en çok tavsiye edilen diş telleri arasında yer alır. Bu üne sahip olmalarının başlıca sebebi ise dayanıklı olmalarıdır.

Lingual Braketler (Diş Arkasına Takılan Diş Telleri)

Çoğunlukla yetişkin hastalar tarafından tercih edilip, kullanılırlar. Arka kısımda olmasının estetik açısından avantajları olduğu gibi kullanım açısından dezavantajları da olabilir. Bu diş tellerinin kullanımı ve hangisinin tercih edilmesi gerektiği de diş teli çeşitleri konu başlığında hekiminizle detaylı bir şekilde konuşmanız gereken konular arasında yer alır. Çoğunlukla yetişkin kullanıcıların estetik kaygıları ön planda olduğu için lingual braketlerin tercihi ilk sırada yer alır.

Görünmez Diş Telleri – Porselen Diş Telleri

Genellikle görünmez diş teli olarak pazarlaması yapılan bir üründür. Yalnız sanıldığı (veya pazarlandığı) kadar görünmez değildir. Sadece metal braketlere göre diş ile aynı renkte ve daha az belirgin olduğu için daha sık tercih edilirler. Lingual braketlerde olduğu gibi estetik kaygısı fazla olan kişiler tarafından kullanılabilir. Yalnız bakımının biraz daha zor olduğunun altını çizmek gerekir. Altı çizilmesi gereken bir diğer konu ise metal diş telleri ile kıyaslandığı zaman daha hassas olduğudur. Tercih edilirken bu dezavantajının iyi gözden geçirilmesi gerekmektedir.

Telsiz Diş Telleri – Şeffaf Diş Telleri – Görünmez Diş Telleri

Yani aslına bakarsanız porselen diş telleri görünmez diş telleri olarak pazarlanıyor olsalar da gerçek anlamda görünmez diş telleri şeffaf plaklardır. Fiyat performans açısından kullanıcı yorumuna daha açık bir üründür. Hekiminiz tarafından bu ürünler size belli bir zaman içerisinde kullanılabilecek şekilde verilmektedir. Hiç görünmeme avantajının yanı sıra seri bir şekilde kullanılıp bazen temizlenip bazen de yerine yenisini takmanız gerekebilir. Günümüzde diş tellerinin tamamen görünmez olması öncelikli amaçtır. Sonrasında artık diş teli isminin neredeyse hiç olmadığı bir döneme doğru geçiş yapılabilmektedir.

Sorularınızı ve merak ettiğiniz tüm konu başlıklarını bize yorum olarak iletebilirsiniz. Mutlu haftalar diliyoruz.  

Bir cevap yazın