Dişlerim Çabuk Çürüyor – Dişler Neden Çürür

Dişler, sindirimin başlamasını sağlayan ilk organlardır. Çocukluktan itibaren ağzımızda oluşturduğumuz bakteri plağı başta olmak üzere asit oluşturarak diş dokusuna zarar verip yıpratırız. Düzenli olarak bakımı yapılmadığı zaman dişlerimiz çürür ve biz hala bir diş hekimine gitmeyi reddederiz. Peki böyle bir durumda ne olur? Bu soruların cevaplarını beraber verelim istedik…

Dişler Neden Çürür

Diş çürümesi söz konusu olduğunda öncelikle gazlı içecekler, karbonhidrat (şekerli yiyecekler) diş üzerinde uzun süre kalması sonucunda bazı bakterilerin beslenmesi için doğru ortam oluşturulur. Bakteriler bu gıdalarla beslendikleri zaman asit üreterek dişlerin çürümesini kolaylaştırmaktadır. Elbette ki son yıllarda yapılan araştırmalar diş çürümesi için pek çok farklı nedeninde etkili olduğunu gözler önüne sermiştir. Bu yukarıda yazdığımız diş çürümesinin ilk sebepleri arasında yer almaktadır.

Bunun dışında beslenme alışkanlığının bozuk olması, dişlerin sağlıklı olmaması, stres ve aşırı asitli gıdalar başta olmak üzere diş çürümesi için pek çok neden bulunabilir.

Diş Çürüğünü Önlemek Mümkün mü

Diş çürüğünü önlemek için düzenli olarak dişlerinizi fırçalamanız yeterli olacaktır. Bazı durumlarda dişin çürümesine neyin neden olduğunun bulunması ve buna göre bir yol izlenmesi gerekebilir. Örneğin stres kaynaklı olarak devamlı dişlerini sıkan birinin diş kırıkları ve çürükleri diş fırçalama ile düzelmeyecektir. Böyle bir durum olduğunda doğru müdahale son derece önemli olacaktır. Diş çürüğünü önlemek mümkün mü sorusunun cevabı ise; zamanında evet ama iş işten geçtiğinde ne yazık ki hayırdır. Artık iş işten geçtikten sonra diş hekimine başvurmaktan başka çareniz kalmaz.

Dişlerim Çok Çabuk Çürüyor

Genellikle dişlerini çok sık fırçaladığını söyleyen kişiler ne yaparsa yapsın dişlerinin çürüdüğünden yakınmaktadır. Böyle bir durumda bir hekimden destek almak en mantıklı seçenek olacaktır. Bazen yanlış bir uygulamanın yapılıyor olması dişlerin çürümesini hızlandırabilir. Bazen de diş çürümesi başka sorunların işaretçisi olarak da ortaya çıkabilmektedir. Diş aşınmasının neden kaynaklı olduğu ve dişlerin neden hızlı bir şekilde çürüdüğünü bir diş hekimi size hızlı bir şekilde söyleyebilecektir.

Nevşehir diş hekimi konusunda destek almak isterseniz sadece bir tık uzağınızda bulunduğumuzun altını çizmek isteriz. Herkese mutlu ve sağlıklı günler dileriz. Yazılan yorumlar cevapsız bırakılmayacaktır…

Bir cevap yazın