Dolgu Nedir – En İyi Dolgu Türü Nelerdir

Diş hekimi denildiğinde akıllara genellikle dolgu gelmektedir. Diş dolgusu ne yazık ki dişlere yapılan müdahalelerde kişilerin geç kalması durumunda çürüklere karşı yapay bir malzeme ile dişin doldurulması işlemidir. Burada temel amaç dişin daha fazla çürümesinin önüne geçmektir. Dolayısıyla çürüklere zamanında müdahale edilmesi durumunda diş dolgusundan bahsetmek mümkün olacaktır. Nevşehir diş hekimi konu başlığında ihtiyacınız olursa iletişim bölümünden bize ulaşmanız yeterli olacaktır.

Dolgu Türleri Nelerdir

Dolgu tipleri zamana bağlı olarak değişim göstermiştir. Bazı durumlarda (çatlağın büyüklüğü veya dışarıdan görünüp görünmemesi gibi) farklı dolgu tiplerinden yararlanılır. Bunlar arasında en eski olarak kabul edileni altın dolgulardır. Sırasıyla amalgam (gümüşi) Kompozit, Altın ve İnley dolgulardır.

Altın Diş Dolgusu

Diş dolgusu söz konusu olduğunda otoriteler tarafından çok tartışılan bir konudur. Özel olarak üretilir ve birden fazla seans içerisinde uygulanması tavsiye edilir. Bunun yanı sıra en pahalı dolgu tipidir. Diş eti rahatsızlıklarına karşın en iyi seçenek olduğu düşünülmektedir. Günümüzde farklı diş dolguları daha ekonomik ve daha yaygın olarak kullanıldığı için altın diş dolgusu çok fazla kullanılmamaya başlanmıştır. Yine de pek çok Avrupa ülkesinde hala adından söz ettirdiğini (teknolojinin yeni nimetlerine rağmen) bahsetmek yanlış olmayacaktır.

Amalgam Diş Dolgusu

Günümüzde diş dolgusu akıllara geldiğinde en fazla tercih edilen amalgam dolgular olmaktadır. Özellikle aşınmaya karşı dirençli olması amalgam dolguları son dönemin en fazla tercih edilen seçeneği olarak ön plana çıkarır.

Eksi yönü ise; koyu renkli olması nedeniyle ağız içerisinde kolaylıkla algılanır olmasıdır. Bunun dışında çoğunlukla görünür bölgeler için amalgam diş dolguları kullanılmamaktadır.

Beyaz Diş Dolgusu

Amalgam veya altın diş dolgusuna oranla daha dişinize uygun bir renk verir. Bu sebepten dolayı ön dişleriniz için beyaz diş dolgusu tercih edilir. Yalnız aşınmadan dolayı çok uzun süreli kullanmak pek mümkün olmayabilir. Ortalama süresi için üç ila beş yıl demek yanlış olmayacaktır. Zamanla daha kolay kırılacağı için amalgam dolgunun önerildiği yerlerde beyaz diş dolgusu kullanmak pek mantıklı olmayacaktır.

Porselen Dolgular

Genellikle inley yada onley ismi ile de anılır. Özel olarak dişinizin eksikliğine göre üretilmektedir. Bu dolgu tipleri dişinize özel olarak diş renginize uygun bir şekilde üretilir. Altın diş dolgusundan sonra maliyeti en yüksek dolgu tipi olarak porselen dolgulardan bahsetmek yanlış olmayacaktır.

Bir cevap yazın