İmplant Tedavisi – İmplant Nedir – Kimlere İmplant Uygulanabilir

Günümüzde eksik dişlere karşı en çok tercih edilen tedavilerden biri implant tedavisidir. Temel olarak eksik dişlerin yerinin, gerçeğe en yakın şekilde doldurulması amacıyla bu tedavi uygulanır. Yapay bir diş kökünün (bir vidaya benzetebiliriz) ağız içerisine yerleştirilerek gerçeğe en yakın görüntü elde edilmeye çalışılır. Türk Dil Kurumu’na göre implant: “doku ekimi” [1] anlamına geliyor olsa da diş hekimleri tarafından yapıldığında titanyum bir vidanın ağız içerisinde diş kökü şeklinde oluşturulması anlamına gelmektedir.

İmplant Tedavisi Aşamaları

Ağzınızda eksik bir diş var ve bu sizi rahatsız mı ediyor? Diş hekiminize müracaat ederek birkaç farklı yöntemle destek alabilirsiniz. Bunlar arasında sıklıkla implant tavsiyesi ile karşılaşırsınız. Farklı yöntemlerde bulunmasına rağmen günümüzde diş hekimleri tarafından en çok implant tedavisi uygulanır. Sebeplerine birazdan değineceğiz.

İmplant Tedavisi Öncesi Muayene

Birden fazla konu üzerinde hassasiyetle durulmalıdır. Bunlar arasında ağız içi hijyeni, çene ve kemik yapısı, muayeneye uygunluk gibi konular düşünülür. Bunların birine yada birkaçına uyumsuzluk varsa öncelikle o duruma müdahale etmek amaçlanır. Örneğin kemik yapısı yetersiz diş hekiminiz bu duruma uygun bir adım belirlemeyi tercih edebilir.

İmplant Tedavisine Geçiş

Bir önceki aşamaya göre yapılan planlama dahilinde atılan adımları içermektedir. Dişin bulunduğu konum uygulanan tedavi açısından önem arz eder. Önlerde bulunan dişler estetik kaygı anlamına geleceği için farklı bir yol izlenebilir. Bunun dışında hekiminiz implant tedavisi açısından olumsuz bir durum olmadığına kanaat getirirse bu işleme geçilebilir. Çoğunlukla bir ekip eşliğinde ve oldukça kısa bir süre içerisinde tamamlanır. Sonrasında implantın çenenize uyum sağlaması beklenmeye başlanır. Çene yapınıza göre hekiminiz bu süre için sizi bilgilendirecektir.

İmplant Sonrası Süreç

Genellikle ağız içi uyuşukluk geçtikten sonra bir takım ağrılarınız olabilir. Diş hekiminiz bu konular hakkında sizi bilgilendirecektir. Çoğunlukla implant tedavisi uygulanan kişiler sonraki birkaç saatlik süreçte ağrı yaşadıklarını onun dışında ekstra bir acı çekmediklerini belirtirler. Bir hafta içerisinde (kişiden kişiye değişebilir) ağzınızda bulunan dikişlerin alınması beklenir. Sonrasında ise çene kemiğinizin implantı kabul etmesi için bir süre geçmesi gerekmektedir.

Kimlere İmplant Uygulanabilir

Bu soru çok sık sorulduğu için özellikle bir başlık altında değinmek istedim. Genel sağlık durumunun iyi olması bir hekime görünmeniz için yeterlidir. Çoğunlukla tedavi başarısı çok yüksek olduğu için ağız bakımına dikkat edilmesi ve kemik miktarına dikkat edilir. Yine de kemik kaybının yaşandığı kişiler içinde farklı tekniklerden destek alınabilmektedir.

İmplant Hangi Maddeden Yapılır

Ağız sıvılarından etkilenmeyen özel olarak üretilen titanyum ve/veya alaşımlarından üretilmektedir.

İmplant Diş Yaptıranlar

Yapılan uygulama sonrası implant tedavisi yaptıran kişilerde büyük oranda olumlu geri dönüşler alınmıştır. Buna rağmen bir takım etmenlere bağlı olarak başarı yüzdesinin arttığını da söylemek mümkün olabilir. Peki ama implant yaptıranlar nelerden memnun kalıyor?

İmplant Yaptıranların Yorumları

Genellikle yabancı kaynaklı [2] web sitelerinde ve forumlarda görüldüğü üzere implant başarısını 3 ayrı başlık altında incelemek mümkün olabilir. Bunlar;

  • Hekim kaynaklı dikkat edilmesi gereken konular
  • Hastaların dikkat etmesi gereken konular
  • İmplant üreticisi ile ilişkili konular

Olarak sınıflandırılabilir. Hepsini ayrı ayrı inceleyip zamanınızı almak istemediğimiz için hastanın hekiminin uyarlarına uyması ve steril bir ortamda bu işlemin yaptırılmasının son derece önemli olduğunun altını çizmek isteriz. Bunun dışında implant üreticisi ile ilgili de çok farklı konularda şikayetlerin ve olumlu yorumların gelmesi gibi durumlar olabilir. Hekiminiz en kaliteli implant markaları hakkında bilgilendirme yapabilir. Genellikle diş hekimleri implant uygulaması söz konusu olduğunda birden fazla marka ile çalışabilmektedir. Tek bir anda karar vermemek gerekmektedir. Bunu yazımızın sonunda yer alan öneriler bölümünden takip edebilirsiniz.

İmplant Yaptıranlar Sigara İçebilir mi

Yapılan araştırmalar sigara içen kişilerde implant başarısının düşük olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu durumu şu şekilde özetlemek mümkündür: Uzun süredir yoğun bir şekilde sigara içiyorsanız implant tedavisinin başarısız olma ihtimali vardır. Tabi ki bu durum diş bakımının yapılmaması, diş etinin temizlenmemesi gibi durumlarda da ortaya çıkabilir. Eğer ki ağzınızda implant varsa sizde bu durumu sigarayı bırakmanıza bir vesile olarak değerlendirebilirsiniz. (Özellikle yabancı ülkelerde yapılan araştırmaları referans alınarak bu bilgiye yer verdim.)

İmplant Diş Yapımı Ne Kadar Sürer

İmplant tedavisi bir süreçtir. Bir dişin kaybedilmesi ile başlayabildiği gibi hekiminizin önerisi ile de bu süreci başlatabiliriz. Diş kaybı yaşandıktan ve planlama yapıldıktan sonra cerrahi operasyona kadar geçen süre genellikle hekiminizle sizin belirlediğiniz (yada hekiminizin takvimine bağlı olan) bir süredir.

Cerrahi operasyon ortalama 20 – 40 dakika arasında sürmektedir. Bunun dışında çene kemiğinin implanta uyum sağlaması için bir süre beklemek gerekmektedir. Bu süre çoğunlukla 3 – 6 ay olabilir.) Genellikle implant dişin tamamlanması için geçen toplam sürenin 4 ayı çok fazla geçmeyeceğini söylemek mümkündür.

İmplant Yapılırken Geçici Diş

Bazı diş kayıpları estetik kaygı ortaya çıkarabilmektedir. Çoğunlukla dişlerin büyük bir kısmının kaybedilmesi, ön dişlerde eksiklik ortaya çıkması gibi durumlar sonucunda hastanın hayatına kaldığı yerden devam etmesi için protez diş başta olmak üzere birtakım uygulamalar yapılmaktadır. Hastanın kendini iyi hissetmesi ve moralinin yüksek olması için diş hekiminiz gereken seçenekleri sizinle birlikte değerlendirecektir.

İmplant Takıldıktan Sonra Diş Takılması

İmplant söz konusu olduğunda birkaç kez bu sorunun cevabını verdik. Yine de ayrıca soru olarak çok sorulduğu için farklı bir başlık altında incelemeye karar verdik. İmplant takıldıktan sonra dişin takılması için geçen süre çoğunlukla çenenizin implantı kabul etmesine bağlıdır. Bütün işlemlerin tamamlanması 4 – 6 ay arasında sürdüğü için bu uygulamanın tamamlandığı sürenin dişin takıldığı süre olduğunu söylemekte yanlış olmayacaktır.

İmplant Yaptırmak İstiyorum 2019

Objektif bir şekilde implant yaptırmak istiyorum diyenler için basamak basamak yapılacakları yazalım.

Hangi dişinizi kaybettiğiniz yada birden fazla diş kaybının olup olmaması son derece önemlidir. Ön dişlerin kaybedilmesi estetik açıdan daha hızlı hareket gerektiren bir konudur. Diş hekiminizle konuşarak dilerseniz köprü ve diğer uygulamaların yapılıp yapılamayacağını öğrenebilirsiniz.

İmplant Yaptırırken İyi Araştırın

Bir hekim ile görüşüp karar vermek yerine birden fazla hekimden destek almayı deneyin. Bu durum diş hekimlerinin çalıştığı farklı markalar, çalışma takvimleri ve bilgilerinden destek almanız için en iyi yöntem olacaktır.

Hemen Karar Vermeyin

Hem ekonomik olarak hem de ağız sağlığı açısından derinlemesine bir araştırma yapmayı deneyebilirsiniz. Bu konuda yardımcı olacak pek çok web sitesi ve videolar bulunur. Bunlardan destek alabilirsiniz.

Yorumlara Göz Atın

İnternet üzerinde implant yaptıran pek çok kişinin yorumları bulunmaktadır. Yabancı diliniz varsa sadece bu konu için oluşturulmuş pek çok forumla karşılaşabilirsiniz. Yorumlara göre markalar hakkında bilgi sahibi olabilir ve hekiminizden bu konuda destek alabilirsiniz. (Fiyat aralığı yazmayı etik bulmadığımız için fiyat konusunda bilgilendirme yapmayacağız)

Ağız Sağlığı ve Hijyen Alışkanlığı Edinin

Diş kaybı yaşamanız ağız sağlığına dikkat etmeniz açısından son derece önemli bir uyarı olabilir. İmplant yada diğer dişlerinizin sağlıklı kalması için diş bakımınızı düzenli olarak yapmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Son Olarak

Bu yazıyı sizden gelen yorum ve isteklere göre zaman zaman güncellemeye çalışacağım. Yine de merak ettiğiniz bir soru olursa yorum bölümünden yazabilirsiniz. Dilerseniz iletişim bölümünden diğer iletişim seçenekleri hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Sağlıkla kalın…

Kaynaklar

[1] http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&kelime=%C4%B0MPLANT

[2] https://www.perio.org/consumer/dental-implants

 

Bir cevap yazın